You can buy a car that is advertised for $14,400 on the following terms: (a) pay
ID: 2812246 • Letter: Y
Question
You can buy a car that is advertised for $14,400 on the following terms: (a) pay $14,400 and receive a $2,400 rebate from the manufacturer; (b) pay $400 a month for 3 years for total payments of $14,400, implying zero percent financing.
a. Calculate the present value of the payments for option (a) if the interest rate is .75% per month.
Present Value _____________
b. Calculate the present value of the payments for option (b) if the interest rate is .75% per month. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Present Value _______________
Explanation / Answer
Part A:
PV of Cash flow = cash Paid - rebate received
= $ 14,400 - $ 2400
= $ 12,000
As the cash flows are happened at period "0", discounting is not required.
Part B:
PV of Cash flows = Cash flow * PVAF ( r%, n periods)
PVAF = sum of PVF(r%, n peiods)
PV of Cash flows = Cash flow * PVAF ( r%, n periods)
= $ 400 * 31.4468
= $ 12,578.72
Pls comment, if any further assistance is required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.