Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question 4 1 pts Consider a 10-year, 6 percent annual coupon bond with a require

ID: 2812576 • Letter: Q

Question

Question 4 1 pts Consider a 10-year, 6 percent annual coupon bond with a required return of 4 percent. The bond has a face value of $1,000. Which of the following is correct? Round your calculations/answers to two decimals. I. The price of the bond is 1,162.22 Il. If interest rates decline to 3 percent, the price of the bond would be 1,255.91. II. If interest rates decline to 3 percent, the percentage change in price would be 8.06 percent. O Ionly O Il only O I and Il only O I and Illonly O I. Il, and IlI Question 5 1 pts

Explanation / Answer

ANSWER = 1 Step 1 : Calculation of Annual Coupon Payments Par value of the bond issued is   = $             1,000.00 Annual Coupon % 6.00% Annual Coupon Amount $                   60.00 Step 2: Calculate number of years to Maturity Number of years to maturity = 10 years Step 3 : Yield to Maturity = 4%, So discount rate = 4% PVF = 1 / Discount rate = 1/ 1.04 Result of above will again divide by 1.04 , repeat this till last period Option 1= Life of the bond is 10 years CALCULATION OF CURRENT MARKET PRICE OF THE BOND OR PURCHASE PRICE Years Interest Amount PVF @ 4% PresentValue 1 Interest $                    60.00                     0.9615 $               57.69 2 Interest $                    60.00                     0.9246 $               55.47 3 Interest $                    60.00                     0.8890 $               53.34 4 Interest $                    60.00                     0.8548 $               51.29 5 Interest $                    60.00                     0.8219 $               49.32 6 Interest $                    60.00                     0.7903 $               47.42 7 Interest $                    60.00                     0.7599 $               45.60 8 Interest $                    60.00                     0.7307 $               43.84 9 Interest $                    60.00                     0.7026 $               42.16 10 Interest $                    60.00                     0.6756 $               40.53 10 Bond Value $              1,000.00                     0.6756 $             675.56 Total $         1,162.22 Current price of the Bond = $             1,162.22 ANSWER = II IF THE INTEREST RATE IS DECLINED TO 3% Step 1 : Calculation of Annual Coupon Payments Par value of the bond issued is   = $             1,000.00 Annual Coupon % 6.00% Annual Coupon Amount $                   60.00 Step 2: Calculate number of years to Maturity Number of years to maturity = 10 years Step 3 : Yield to Maturity = 3%, So discount rate = 3% PVF = 1 / Discount rate = 1/ 1.03 Result of above will again divide by 1.03 , repeat this till last period Option 1= Life of the bond is 10 years CALCULATION OF CURRENT MARKET PRICE OF THE BOND OR PURCHASE PRICE Years Interest Amount PVF @ 3% PresentValue 1 Interest $                    60.00                     0.9709 $               58.25 2 Interest $                    60.00                     0.9426 $               56.56 3 Interest $                    60.00                     0.9151 $               54.91 4 Interest $                    60.00                     0.8885 $               53.31 5 Interest $                    60.00                     0.8626 $               51.76 6 Interest $                    60.00                     0.8375 $               50.25 7 Interest $                    60.00                     0.8131 $               48.79 8 Interest $                    60.00                     0.7894 $               47.36 9 Interest $                    60.00                     0.7664 $               45.99 10 Interest $                    60.00                     0.7441 $               44.65 10 Bond Value $              1,000.00                     0.7441 $             744.09 Total $         1,255.91 Current price of the Bond = $             1,255.91 Answer = III) Change in % Price of the Bonds = ($ 1,255.91 - $ 1,162.22) / $ 1162.22 Change in % Price of the Bonds = "$ 93.69 / $1162.22 "$ 93.69 / $1162.22 Change in % Price of the Bonds =                       0.806 Change in % Price of the Bonds = 8.06% Answer = Option 5 = I,II an III

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote