Suppose that in addition to $5.65 million of taxable income, Texas Taco, Inc. re
ID: 2812723 • Letter: S
Question
Suppose that in addition to $5.65 million of taxable income, Texas Taco, Inc. received $800,000 of interest on state-issued bonds and $280,000 of dividends on common stock it owns in Arizona Taco, Inc.
Use the tax schedule in Table 2.3 to calculate Texas Taco’s income tax liability. (Enter your answer in dollars not in millions)
Income tax liability
What are Texas Taco’s average and marginal tax rates on taxable income? (Round your answers to 2 decimal places.)
Average tax rate
%
Marginal tax rate
%
Table 2.3
Taxable Income
Pay this Amount on Base Income
Plus this Percentage on Anything Over the Base
$0-$50,000
$0
15%
$50,001-$75,000
7,500
25
$75,001-$100,000
13,750
34
$100,001-$335,000
22,250
39
$335,001-$10,000,000
113,900
34
$10,000,001-$15,000,000
3,400,000
35
$15,000,001-$18,333,333
5,150,000
38
Over $18,333,333
6,416,667
35
Income tax liability
Explanation / Answer
solution:
Taxable income = $56,50,000
Interest on state issued bonds =$8,00,000 not taxable therefore not included in taxable income
Dividend on common stock =$2,80,000
70% of dividend income not taxable therefore 70% of dividend income not included in taxable and 30% of dividend income would be included
Taxable income =$56,50,000+ 30%*$2,80,000=$57,34,000
Income tax liability= $1,13,900 + 0.34* (57,34,000-3,35,000)= $19,49,560
Average tax rate= $19,49,560/$57,34,000= 34%
If Texas teco $1 more of taxable income, it would pay 34 cents more in taxes. Marginal tax rate would be 34%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.