You purchase 1,000 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $45. Y
ID: 2812743 • Letter: Y
Question
You purchase 1,000 shares of 2nd Chance Co. stock on margin at a price of $45. Your broker requires you to deposit $22,500.
a. Suppose you sell the stock at a price of $53. What is your return? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.)
b. What is your return if the stock price is $44 when you sell the stock? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (A negative value should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.)
Rate of Return With margin % Without margin %Explanation / Answer
1.
With margin: Return=(1000*53-1000*45)/22500=35.56%
Without margin: Return=(1000*53-1000*45)/45000=17.78%
2.
With margin: Return=(1000*44-1000*45)/22500=-4.44%
Without margin: Return=(1000*44-1000*45)/45000=-2.22%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.