Firm L has $500,000 to invest and is considering two alternatives. Investment A
ID: 2813113 • Letter: F
Question
Firm L has $500,000 to invest and is considering two alternatives. Investment A would pay 6 percent ($30,000 annual before-tax cash flow). Investment B would pay 4.8 percent ($24,000 annual before-tax cash flow). The return on Investment A is taxable, while the return on Investment B is tax exempt. Firm L forecasts that its 21 percent marginal tax rate will be stable for the foreseeable future.
a. Compute the explicit tax and implicit tax that Firm L will pay with respect to Investment A and Investment B.
b-1. What is the annual after-tax cash flow for Investment A?
b-2. What is the annual after-tax cash flow for Investment B?
b-3. Which investment results in the greater annual after-tax cash flow?
Explanation / Answer
a. Explicit and Implicit Tax that Firm L will pay with respect to Investment A = $30000 * 21%
= 6300$
Explicit and Implicit Tax thar Firm L will pay with respect to Investment B = $ 24000 * 0
= 0
b.-1 Annual After Tax cash flow for Investment A = $30000 - $6300 = $23700
b-2 Annual after Tax cash flow for Investment B = $24000.
b-3 As we can see that after tax cash flow for Investment A is Rs $23700 and after tax cash flow for Investment B is $24000, we can say that investment B will result in greater annual after tax cash flow.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.