Return on Equity Midwest Packaging\'s ROE last year was only 5%; but its managem
ID: 2813295 • Letter: R
Question
Return on Equity
Midwest Packaging's ROE last year was only 5%; but its management has developed a new operating plan that calls for a debt-to-assets ratio of 55%, which will result in annual interest charges of $184,000. The firm has no plans to use preferred stock. Management projects an EBIT of $404,000 on sales of $4,000,000, and it expects to have a total assets turnover ratio of 1.6. Under these conditions, the tax rate will be 30%. If the changes are made, what will be the company's return on equity? Round your answer to two decimal places.
_____ %
Explanation / Answer
Total Assets:
= Sales/1.6
= $4,000,000/1.6
= $2,500,000
Total Debt:
= 55%×$2,500,000
=$1,3750,000
So Equity = Total assets -Debt
= $2,500,000 - $1,3750,000
= $1,125,000
ROE:
Net income/Equity
= ($404,000-$184,000)×(1-30%)/$1,125,000
= 13.69%
Hence, companies return on equity is 13.69%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.