Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The firm has the information: inventory ($10,000),accounts receivable ($5,000),

ID: 2814374 • Letter: T

Question

The firm has the information: inventory ($10,000),accounts receivable ($5,000), annual credit sales ($12,000), inventory ($14,000), cost of goods sold ($15,000), calculate:

a. the days in receivable

b. Account receivable turn over ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

c. Day’s in inventory ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Explanation / Answer

a. Receivables Turnover = Net Sales / Average Net Accounts Receivable

= $ 12,000 / $ 5,000

= 2.4

The days in receivable = 365 Days / Receivables Turnover

= 365 / 2.4

= 152.0833

Hence the correct answer is 152.08

----------

b. Account receivable turnover = Net Sales / Average Accounts Receivable

= $ 12,000 / $ 5,000

= 2.4  

Hence the correct answer is 2.40

----------

c. Day’s in inventory = Inventory / Cost of goods Sold * Days in a Year

= $ 10,000 / $ 15,000 * 365

= 243.33

Hence the correct answer is  243.33

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote