Click here to read the ebook: Market Value Ratios P/E AND STOCK PRICE ferrell In
ID: 2815011 • Letter: C
Question
Click here to read the ebook: Market Value Ratios P/E AND STOCK PRICE ferrell Inc. recently reported net income of s5 million. It has 560,000 shares of common stock, which currently trades at $45 a share. Ferrell continues to expand and anticipates that 1 year from now, its net income will be $7.5 million. Over the next year, it also anticipates issuing an additional 112,000 shares of stock so that 1 year from now it will have 672,000 shares of common stock. Assuming Ferrell's price/earnings ratio remains at its current level, what will be its stock price 1 year from now? Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest cent.Explanation / Answer
Calculation of current Price Earnings ratio = Market price / EPS
=45/[50,00,000/560,000]
=45/8.93
=5.04
EPS in 1 year would be =75,00,000/6,72,000
=11.16
So market price per stock after 1 year = 11.16* PE Ratio =11.16*5.04=56.25
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.