Chapter 3 Financial Planning Exercise 3 Calculating taxes on security transactio
ID: 2815017 • Letter: C
Question
Chapter 3
Financial Planning Exercise 3
Calculating taxes on security transactions
If Olivia Garcia is single and in the 25% tax bracket, calculate the tax associated with each of the following transactions. (Use the IRS regulations for capital gains in effect in 2014.)
Treat each of the following cases as independent of the others.
She sold stock for $1,890 that she purchased for $1,500 10 months earlier. Round the answer to the nearest cent. Tax savings should be preceded by a "-" sign.
$
She sold bonds for $3,300 that she purchased for $2,000 3 years earlier. Round the answer to the nearest dollar. Tax savings should be preceded by a "-" sign.
$
She sold stock for $770 that she purchased for $1,000 14 months earlier. Assume this to be the only Stock in Olivia's portfolio. Round the answer to the nearest cent. Tax savings should be preceded by a "-" sign.
$
Explanation / Answer
1: Gain on sale= 1890-1500 = $390
Tax on capital gain is same as ordinary income= 390*25% =$97.5
2: Gain on sale of bonds= 3300-2000= $1300
Tax on capitalgain = 1300*15% = $195
3: Gain on sale= 770-1000= - $230
Tax saving = - 230*15% = - $34.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.