A company has identified an investment project with the following cash flows. Ye
ID: 2815450 • Letter: A
Question
A company has identified an investment project with the following cash flows. Year Cash Flow $1,010 1,240 1,460 2,200 4 If the discount rate is 7 percent, what is the future value of these cash flows in Year 4 (Do not round Intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.9, 32.16.) Future value What is the future value at a discount rate of 13 percent? (Do not round intermedlate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Future value What is the future value at a discount rate of 22 percent? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Future valueExplanation / Answer
Present Value = $ 1010 * 1/(1.07) ^ 1 + $ 1240* 1/(1.07) ^2 + $ 1460* 1/(1.07) ^3 +$ 2200* 1/(1.07) ^4
= $ 4897.15
Future Value = Present Value * ( 1+ Rate of Interest ) ^ Time
= $ 4897.15 * ( 1+7/100) ^ 4
= $ 6,419.16
Hence the correct asnwer is $ 6,419.16
--------
Present Value = $ 1010 * 1/(1.13) ^ 1 + $ 1240* 1/(1.13) ^2 + $ 1460* 1/(1.13) ^3 +$ 2200* 1/(1.13) ^4
= $ 4,226.06
Future Value = Present Value * ( 1+ Rate of Interest ) ^ Time
= $ 4,226.06* ( 1+13/100) ^ 4
= $ 6,890.48
Hence the correct asnwer is $ 6,890.48
----------
Present Value = $ 1010 * 1/(1.22) ^ 1 + $ 1240* 1/(1.22) ^2 + $ 1460* 1/(1.22) ^3 +$ 2200* 1/(1.22) ^4
= $ 3,458.09
Future Value = Present Value * ( 1+ Rate of Interest ) ^ Time
= $ 3,458.09* ( 1+22/100) ^ 4
= $ 7,660.83
Hence the correct asnwer is $ 7,660.83
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.