A firm\'s balance sheets as of the December 31, 2015 and 2016 show the following
ID: 2815679 • Letter: A
Question
A firm's balance sheets as of the December 31, 2015 and 2016 show the following items:
2015:
Cash = $9,916,500; Account Receivable = $9,000,000; Inventory = $4,500,000; Gross Fixed Assets = $10,972,000; Accumulated Depreciation = $1,243,000; Retained Earnings = $1,967,500; Capital Surplus = $8,600,000; Common Stock ($0.50 par) = $4,500,000; Notes Payable = $8,921,000; Long term debt = $2,500,000; Accounts Payable = $6,657,000.
2016:
Cash = $11,098,000; Account Receivable = $7,600,000; Inventory = $5,200,000; Gross Fixed Assets = $13,774,000; Accumulated Depreciation = $1,675,000; Retained Earnings = $1,967,500; Capital Surplus = $17,300,000; Common Stock ($0.50 par) = $4,890,000; Notes Payable = $7,773,000; Long term debt = $1,500,000; Accounts Payable = $6,132,000.
Calculate the average price per share at which new shares were sold in 2016.
$3,46
$27.49
$9.42
$11.65
A.$3,46
B.$27.49
C.$9.42
D.$11.65
Explanation / Answer
Correct answer is option (D) $11.65
Explanation;
Value of common stock at the end of 2016 = $4890000
Value of common stock at the end of 2015 = $4500000
Thus increase in value of common stock during 2016;
($4890000 – $4500000) = $390000
Par value of common stock is given = $0.50
Thus number of newly issued shares ($390000 / $0.50) = 780000
Capital surplus at the end of 2016 = $17300000
Capital surplus at the end of 2015 = $8600000
Thus increase in capital surplus during 2016;
($17300000 – $8600000) = $8700000
Now’ let’s calculate average price per share at which new shares were sold in 2016;
($8700000 / 780000) + $0.50
$11.15 + $0.50 = $11.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.