Dickinson Company has $12,060,000 million in assets. Currently halt of these ass
ID: 2816720 • Letter: D
Question
Dickinson Company has $12,060,000 million in assets. Currently halt of these assets are financed with long-term debt at 10.3 percent and half with common stock having a par value of $8. Ms. Smith, Vice President of Finance, wishes to analyze two refinancing plans, one with more debt (D) and one with more equity (E). The company earns a return on assets before nberest and taxes of 10.3 percent. The tax rate is 40 percent. Tax loss carryover provisions apply, so negative tax amounts are permissable. Under Plan D, a $3,015,000 million long-term bond would be sold at an interest rate of 12.3 percent and 376,875 shares of stock would be purchased in the market at $8 per sh end retired. Under Plan E, 376,875 shares of stock would be sold at $8 per share and the $3,015,000 in proceeds would be used to reduce long-term debr .. How would each of these ated eamings per share? Consider the arret plan and the two new pars (Round your anwers to 2 decimal places) Current Plan Plan D Plan E Earnings per share b-1. Compute the eamings per share if retum on assets eill to 5.15 percent (Negative amounts should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.) Current Plan Plan D Plan E Earmings per share b-2. Which plan would be most favorable if return on assets fell to 5.15 peroent? Consider the current plan and the two new plans Plan D Current Plan Plan EExplanation / Answer
Return on asset = EBIT/ average asset
EBIT = .103 * 12,060,000 = $1242180
Interest = .123 * .5 * 1206000 = $741690
Stock price per share = stock price of all share /number of share
number of share = .5 * 12060000/8 = 753750
Earning before tax = EBT/(1 - t) = 1242180/.6 = $2070300
Plan D
number of share = -376875 + 753750 = 367875
interest expense will be increased by 12.3% of 3015000 = $370845
Plan E
number of share = 376875 + 753750 = 1130625
interest expense will be reduced by 12.3% of 3015000 = $370845
Ans a)
ans b1)
Ans b2) Plan E is most favorable because it is generating positive earning per share.
Ans b3)
Ans b4) Will select plan D because it is generating highest earning per share.
ans c) number if share increase and decrease in plan D and E = 3015000/12 = 251250
Ans c2) Plan E is most attractive.
Current plan Plan D Plan E EBIT $ 1,242,180.00 $ 1,242,180.00 $ 1,242,180.00 Less Interest $ 741,690.00 $ 1,112,535.00 $ 370,845.00 EBT $ 500,490.00 $ 129,645.00 $ 871,335.00 Less Taxes $ 200,196.00 $ 51,858.00 $ 348,534.00 EAT $ 300,294.00 $ 77,787.00 $ 522,801.00 Common Share 753750 367875 1130625 EPS 0.40 0.21 0.46Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.