Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company has a contract with the president that it has just hired. According to

ID: 2818116 • Letter: A

Question

A company has a contract with the president that it has just hired. According to the contract a one-time payment of $24,500,000 will be paid to the president when he completes his first 6 years of service. For this purpose, the company would like to set aside equal amounts of money, once each year, in order to cover this anticipated large expense. The company can earn 5 percent on these amounts of money. How much will it need to set aside each year? Multiple Choice $3,522,685.55 $1,225,000.00 $1,358,706.32 $3,601,927.97 $3,52718796

Explanation / Answer

Using the PMT formula in excel, where

Rate=5%

Number of periods=6

PV=0

FV=24500000

The correct answer is

$ (3,601,927.97)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote