You purchase 950 shares of 2nd Chance Co stock on margin at a price of $43. Your
ID: 2818543 • Letter: Y
Question
You purchase 950 shares of 2nd Chance Co stock on margin at a price of $43. Your broker requires you to deposit $22.000. a. Suppose you sell the stock at a price of $47. What is your return? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.) Rate of Return With margin Without margin b. What is your return if the stock price is $41 when you sell the stock? What would your return have been had you purchased the stock without margin? (A negative value should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations. Enter your answers as a percent rounded to 2 decimal places.) Rate of Return With margin Without marginExplanation / Answer
Formula for:
With margin = Number of shares x (Selling Price-Purchase Price) / Deposit
Without margin = (Selling Price-Purchase Price) / Purchase price
.
a.
With margin = 950 x (47-43)/22000 = 17.27%
Without margin = (47-43)/43 = 9.30%
b.
With margin = 950 x (41-43)/22000 = -8.64%
Without margin = (41-43)/43 = -4.65%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.