The discussion of EFN in the chapter implicitly assumed that the company was ope
ID: 2818745 • Letter: T
Question
The discussion of EFN in the chapter implicitly assumed that the company was operating at full capacity. Often, this is not the case. For example, assume that Rosengarten was operating at 90 percent capacity. Full-capacity sales would be $1,000 / .90 = $1,111. The balance sheet shows $1,800 in fixed assets. The capital intensity ratio for the company is: Capital intensity ratio = Fixed assets/Full-capacity sales = $1,800 / $1,111 = 1.62 This means that Rosengarten needs $1.62 in fixed assets for every dollar in sales when it reaches full capacity. At the projected sales level of $1,250, it needs $1,250 × 1.62 = $2,025 in fixed assets, which is $225 lower than our projection of $2,250 in fixed assets. So, EFN is only $565 – 225 = $340. Thorpe Mfg., Inc., is currently operating at only 90 percent of fixed asset capacity. Current sales are $769,500. How much can sales increase before any new fixed assets are needed?
Explanation / Answer
Solution :- Current Sales 769500 That is only 90% operating capacity of Fixed Assest Therefore if total capacity utilised then sales are (769500/90%) 855000 Amount to be required for full capacity (855000 - 769500) = 85500 Therefore required Growth in Sales = 85500 / 769500 = 11.111% Fixed Assets Required for it = 855000*1.62 = 1385100 Hope this answer will help you if you have any query then please ask in comments
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.