What is the Sharpe measure of your resulting complete portfolio in problem 1? En
ID: 2819549 • Letter: W
Question
What is the Sharpe measure of your resulting complete portfolio in problem 1? Enter your answer rounded to two decimal places.
Problem #1: You invest $100,000 in a complete portfolio. The complete portfolio is composed of a risky asset with an expected rate of return of 13.75% and a standard deviation of 40% and a treasury bill with a rate of return of 3.50%. How much money should be invested in the risky asset to form a portfolio with an expected return of 9%? Be sure to convert your percentage weight in the risky asset to dollars. Enter your answer rounded to two decimal places. Do not enter $ or comma in the answer box.
Explanation / Answer
Let Weight of Risky asset be W. If total weight is 1, then weight of Tbill is (1 - W).
Expected return of portfolio = Expected returnRisky x WeightRisky + Expected returnTbill x WeightTbill
or, 9% = 13.75% x W + 3.50% x (1 - W)
or, 9% = 13.75%W + 3.50% - 3.50%W
or, 10.25%W = 5.50%
or, W = 0.53658536585
Amount to be invested in Risky asset = Total investment x WeightRisky = $100,000 x 0.53658536585 = $53,658.54
Sharpe Measure = (ERP - Rf) / SDP
where, ERP = Expected return of portfolio = 9%, Rf = Risk free rate or T-bill rate = 3.50%, SDP = Standard deviation of portfolio
Since this portfolio has one risk free asset, which has zero standard deviation, the standard deviation of portfolio would be -
SDP = Standard Deviation of Risky asset x Weight of Risky asset = 40% x 0.53658536585 = 21.463414634%
Sharpe measure = (9% - 3.50%) / 21.463414634% = 0.25625 or 0.26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.