Goods financial information shows the following: Stockholders equity as reported
ID: 2819787 • Letter: G
Question
Goods financial information shows the following: Stockholders equity as reported on the company’s balance sheet =$65 billion, price/earnings ratio=9, common shares outstanding =180 million, and market/bond ratio = 2. What is the price of a share of Goods common stock based on the above info? Goods financial information shows the following: Stockholders equity as reported on the company’s balance sheet =$65 billion, price/earnings ratio=9, common shares outstanding =180 million, and market/bond ratio = 2. What is the price of a share of Goods common stock based on the above info?Explanation / Answer
Market to book ratio = share price/net book value per share
Now the ratio is given as 2.
Thus 2 = share price/net book value per share
or 2*net book value per share = share price
Now net book value = total assets - total liabilities = equity
Thus net book value = $65 billion
So net book value per share = $65 billion/180 million shares
= $361.11
As stated earlier 2*net book value per share = share price
or 2*361.11 = share price
or share price = $722.22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.