Consider a retail firm with a net profit margin of 3.52 %, a total asset turnove
ID: 2819947 • Letter: C
Question
Consider a retail firm with a net profit margin of 3.52 %, a total asset turnover of 1.82, total assets of $ 45.1 million, and a book value of equity of $ 17.6 million.
a. What is the firm's current ROE?
b. If the firm increased its net profit margin to 4.04 %, what would be its ROE?
c. If, in addition, the firm increased its revenues by 22 % (maintaining this higher profit margin and without changing its assets or liabilities), what would be its ROE?
(Please give answer in % and Round to one decimal place.)
Explanation / Answer
a. Return on Equity = 3.52* 1.82 * 45.1/17.6 = 16.4164%
b. return on equity = 16.4164% * 4.04/3.52 = 18.8416%
c. return on equity = 18.8416% * 1.22 = 22.9867%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.