CA Homework | Not secure l ezto.mheducation.com/hm.tpx connect FINANCE C4 Homewo
ID: 2820301 • Letter: C
Question
CA Homework | Not secure l ezto.mheducation.com/hm.tpx connect FINANCE C4 Homework instructions I help , save & Exit || Submit Question 7 (of 10) value 0.90 points Assume that in 2014, an 1872 $20 double eagle sold for $15,600. What was the rate of return on this investment? (Do not round intermediate calculations and enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g. 32.16.) Rate of return References eBook& Resources Worksheet Leaning Objective 04-23 Calculate the um on atnExplanation / Answer
Solution:
Future value = Present value (1+rate of return) ^ number of years
Future value =$15,600
Present value =$20
Number of years=2014-1872=142
Rate of return =??
$15,600=$20(1+ rate of return)^142
($15600/$20)^1/142-1=rate of return
Rate of return=(780)^1/142 - 1
Rate of return= 4.81%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.