Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $72,5
ID: 2820906 • Letter: E
Question
Edwards Construction currently has debt outstanding with a market value of $72,500 and a cost of 7 percent. The company has EBIT of $5,075 that is expected to continue in perpetuity. Assume there are no taxes.
What are the equity value and debt-to-value ratio if the company's growth rate is 3 percent? (Do not round intermediate calculations and round your "Debt-to-value" answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) Equity value $ Debt-to-value
What are the equity value and debt-to-value ratio if the company's growth rate is 5 percent? (Do not round intermediate calculations and round your "Debt-to-value" answer to 3 decimal places, e.g., 32.161.) Equity value $ Debt-to-value
Explanation / Answer
a) We first need to calculate the interest payments that need to be made.
Interest expense = 72,500 * 7% = $5,075
EBIT this year = $5,075.
EBIT next year = $5,075 * (1 + 3%) = $5,227.25
Cash flow to shareholders = 5,227.25 - $5,075 = $152.25
Value of Equity = 152.25/(0.07 - 0.03) = $3,806.250
The Debt/Value Ratio = 72,500/(72,500 + 3,806.25) = 95.012%
b) EBIT next year = $5,075 * (1 + 5%) = $5,328.75
Cash flow to shareholders = 5,328.75 - $5,075 = $253.75
Value of Equity = 253.75/(0.07 - 0.05) = $12,687.500
The Debt/Value Ratio = 72,500/(72,500 + 12,687.50) = 85.106%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.