Consider the following information and then calculate the required rate of retur
ID: 2821222 • Letter: C
Question
Consider the following information and then calculate the required rate of return for the Global Equity Fund, which includes 4 stocks in the portfolio. The market's required rate of return is 10.00%, the risk-free rate is 7.25%, and the Fund's assets are as follows: Round your answer to two decimal places. For example, if your answer is $345.6671 round as 345.67 and if your answer is .05718 or 5.7182% round as 5.72. Stock Investment Beta A $185,000 1.35 B $365,000 0.85 C $535,000 –0.45 D $1,145,000 2.08 8.68% 9.42% 11.96% 10.58% 12.27%
Explanation / Answer
Required rate of return for the Global equity fund = 10.58 %
Required rate of return = Rf + Beta * ( Rm - Rf )
= 7.25 + 1.211143 * ( 10 - 7.25 )
= 7.25 + 3.33 = 10.58 %
Workings : Calculation of Beta of the fund
In the above statement W = weight of the stock in fund. This is simple to calculate. Just divide individual investment with total investment. Example for A = 185000 / 2230000 = 0.08296
Stock Inv Beta W W * Beta A 185000 1.35 0.08296 0.111996 B 365000 0.85 0.163677 0.139126 C 535000 -0.45 0.23991 -0.10796 D 1145000 2.08 0.513453 1.067982 2230000 Beta 1.211143Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.