Assume you are risk-averse and have the following three choices. Expected Standa
ID: 2822284 • Letter: A
Question
Assume you are risk-averse and have the following three choices.
Expected Standard
Value Deviation
A $ 2,010 $ 1,700
B 2,420 1340
C 2,180 1,490
Compute the coefficient of variation for each. (Round your answers to 3 decimal places.)
Coefficient of Variation
A _______
B_______
C_______
Which project will you select? Project A Project B or Project C ?
Explanation / Answer
coefficient of variation=Standard deviation/Expected value
Hence since individual is risk averse;choice having lowest coefficient of variation must be selected ie Project B.
coefficient of variation A (1700/2010)=0.846 B (1340/2420)=0.554 C (1490/2180)=0.683(Approx).Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.