Changing cash conversion cycle Camp Manufacturing turns over its inventory 5 tim
ID: 2822672 • Letter: C
Question
Changing cash conversion cycle Camp Manufacturing turns over its inventory 5 times each year, has an average payment period of 30 days, and has an average collection period of 67 days. The firm has annual sales of $3.6 million and cost of goods sold of $2.4 million. (Use a 365-day year.) a. Calculate the firm's operating cycle and cash conversion cycle b. What is the dollar value of inventory held by the firm? c. If the firm could reduce the average age of its inventory from 73 days to 63 days, by how much would it reduce its dollar investment in working capital?Explanation / Answer
Answer a.
Average Inventory Period = 365 / Inventory Turnover
Average Inventory Period = 365 / 5
Average Inventory Period = 73 days
Operating Cycle = Average Inventory Period + Average Collection Period
Operating Cycle = 73 days + 67 days
Operating Cycle = 140 days
Cash Conversion Cycle = Operating Cycle - Average Payment Period
Cash Conversion Cycle = 140 days - 30 days
Cash Conversion Cycle = 110 days
Answer b.
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
5 = $2,400,000 / Average Inventory
Average Inventory = $480,000
So, dollar value of inventory held by the firm is $480,000
Answer c.
Average Inventory Period = 365 / Inventory Turnover
63 days = 365 / Inventory Turnover
Inventory Turnover = 5.79 times
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
5.79 times = $2,400,000 / Average Inventory
Average Inventory = $414,508
Decrease in Inventory = $480,000 - $414,508
Decrease in Inventory = $65,492
So, working capital will decrease by $65,492
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.