Given the six-month merchandise budget below, answer questions #5-8. When comple
ID: 2823062 • Letter: G
Question
Given the six-month merchandise budget below, answer questions #5-8. When completing the budget, do not round to the nearest whole dollar (in other words, do not drop the cents).
7. What is the “Total $ Planned Purchases at Retail” figure?
Last Year’s Total Sales = $790,000
Planned % Sales Increase = 6%
Planned % Reductions = 18%
Planned EOM for Period = $196,500
Planned IMU%= 55%
Six-Month Merchandise Budget
Fall/Winter
August
September
October
November
December
January
Totals
Planned Sales
Planned Sales %
12%
14%
22%
22%
16%
14%
100%
Planned BOM Stock
____________
Planned S/S Ratio
2.0
2.3
2.8
2.5
2.5
2.0
____________
Planned EOM Stock
____________
Planned Reductions
Planned Reductions %
16%
17%
18%
17%
15%
17%
100%
Planned Purchases @ Retail
Planned Purchases @ Cost
$939,100
$442,645.20
$1,384,660
$983,656
Planned Purchases at Retail= Sales + Reductions + EOM – Planned BOM
Planned BOM Inventory= Planned Monthly Sales x Planned Monthly Stock-to-Sales Ratio
Six-Month Merchandise Budget
Fall/Winter
August
September
October
November
December
January
Totals
Planned Sales
Planned Sales %
12%
14%
22%
22%
16%
14%
100%
Planned BOM Stock
____________
Planned S/S Ratio
2.0
2.3
2.8
2.5
2.5
2.0
____________
Planned EOM Stock
____________
Planned Reductions
Planned Reductions %
16%
17%
18%
17%
15%
17%
100%
Planned Purchases @ Retail
Planned Purchases @ Cost
Explanation / Answer
Solution:
I have explained the work done in the below excel.
Fall/Winter Work Done and calculation August September October November December January Totals Planned Sales 6% increase in sales = 790,000 *1.06 = 837,400 and each month the percentage is provided. 100488 117236 184228 184228 133984 117236 837400 Planned Sales % Percentage of sales each month 12% 14% 22% 22% 16% 14% 100% Planned BOM Stock BOM stock= Planned monthly * Planned monthly stock to sales ratio 200976 269643 515838 460570 334960 234472 2016459 Planned S/S Ratio Stock to sales ratio 2 2.3 2.8 2.5 2.5 2 Planned EOM Stock Total EOM stock given = 196500 * with the percentage of increase in sales 23580 27510 43230 43230 31440 27510 196500 Planned Reductions Planned total reduction is given at 18%= 196500*.82 25780.8 27392.1 29003.4 27392.1 24169.5 27392.1 161130 Planned Reductions % Reduction percentage monthly 16% 17% 18% 17% 15% 17% 100% Planned Purchases @ Retail Purchase @ retail = Sales +Reductions +EOM - Planned BOM -51127 -97505 -259377 -205720 -145367 -62334 -821429.2Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.