Consider a risky portfolio. The end-of-year cash flow derived from the portfolio
ID: 2823918 • Letter: C
Question
Consider a risky portfolio. The end-of-year cash flow derived from the portfolio will be either $80,000 or $205,000, with equal probabilities of 0.5. The alternative riskless investment in T-bills pays 596. a. If you require a risk premium of 10%, how much will you be willing to pay for the portfolio? (Round your answer to the nearest dollar amount.) Value of the portfolio b. Suppose the portfolio can be purchased for the amount you found in (a). What will the expected rate of return on the portfolio be? (Do not round intermediate calculations. Round your pawlad answer to the nearest whole percent.) Rate of return c. ow suppose you require a nsk premium of 13%. What is he price you will be willing to pay now? Round your answer to the nearest dollar am ount Value of the portfolioExplanation / Answer
expected payoff = (80,000 + 205,000)/2 = 142,500
value = 142,500/1.15 = 123,913
b. rate of return = 15.00%
c. price = 142,500/1.18 = 120,763
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.