What is the expected return and standard deviation of a portfolio which is compr
ID: 2824297 • Letter: W
Question
What is the expected return and standard deviation of a portfolio which is comprised of $4,500 invested in stock S and $3,000 in stock T? Assume the correlation coefficient between the two securities = -.80.
State of Economy
Probability of State
of Economy
Return if State Occurs
Stock S
Return if State Occurs
Stock T
Boom
10%
12%
4%
Normal
65%
9%
6%
Recession
25%
2%
9%
State of Economy
Probability of State
of Economy
Return if State Occurs
Stock S
Return if State Occurs
Stock T
Boom
10%
12%
4%
Normal
65%
9%
6%
Recession
25%
2%
9%
Explanation / Answer
weight of S = 4500/7500 = 0.60
weight of T = 0.40
portfolio return = 0.60*return on S + 0.40*return on T
mean return = 7.15%
Standard deviation = 1.3883%
p(x) return p*x p*(x - mean)^2 0.1 8.8% 0.0088 0.0000272 0.65 7.8% 0.0507 0.0000275 0.25 4.8% 0.012 0.0001381Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.