Your company is contemplating replacing their current fleet of delivery vehicles
ID: 2824764 • Letter: Y
Question
Your company is contemplating replacing their current fleet of delivery vehicles with Nissan NV vans. You will be replacing 5 fully-depreciated vans, which you think you can sell for $3,700 apiece and which you could probably use for another 2 years if you chose not to replace them. The NV vans will cost $29,850 each in the configuration you want them, and can be depreciated using MACRS over a 5-year life. Expected yearly before-tax cash savings due to acquiring the new vans amounts to $4,400. If your cost of capital is 8 percent and your firm faces a 34 percent tax rate, what will the cash flows for this project be? (Round your answers to the nearest dollar amount.) Year 0 1 2 3 4 5 6 FCF $ $ $ $ $ $ $
Explanation / Answer
Sale price of old vans = $3,700 per van
Hence, sale price of 5 old vans = 3,700 x 5
= $18,500
Purchase price of NV Van = $29,850 per van
Hence, total purchase price of 5 NV Vans = 29,850 x 5
= $149,250
Hence, cash outflow in year 0 = 149,250 - 18,500
= $130,750
MACRS depreciation rates = 20%, 32%, 19.20%, 11.52%, 11.52%, 5.76%
Calculation of annual cash inflows
Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Year 6 Cash flows before tax 4,400 4,400 4,400 4,400 4,400 4,400 Less: Tax -1,496 -1,496 -1,496 -1,496 -1,496 -1,496 Cash flows after tax 2,904 2,904 2,904 2,904 2,904 2,904 Add: Depreciation 29,850 47,760 28,656 17,194 17,194 8,597 Net Cash flows 32,754 50,664 31,560 20,098 20,098 11,501Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.