A drive Wheel. A drive wheel, with centre O and radius 0.5 m, rotates at 4 full
ID: 2828573 • Letter: A
Question
A drive Wheel.
A drive wheel, with centre O and radius 0.5 m, rotates at 4 full revolutions per second. It is connected as shown to a piston by a connecting rod QP of length 2 m. Use the cosine rule to obtain an equation connecting the distance x, the angle theta and the other lengths in the problem. (You do not| need to solve this equation to find x.) By implicitly differentiating the equation found above with respect to t, obtain a relationship between x, theta, d theta/dt, dx/dt and the various lengths in the problem. How fast is the piston moving when x = 2.1 m? (Give your answer in m s-1 to 3 significant figures.)Explanation / Answer
(i) PQ^2=OQ^2 + PO^2 - 2*OQ*PO*cos(O)
x^2=2cos(theta) + 3.7
(ii) 2*x*dx/dt=-2sin(theta)*d(theta)/dt
(iii
1 mint=4*60=240 rev.F=240 rpmd/dt(theta)=w=2*pie*N/60w=25rad/sx=2.1theta=76 degree2*2.1*dx/dt=-2*sin(76)*25.1
v=11 m/s(-)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.