A ball is dropped from a height of 12 feet and bounces. Suppose that each bounce
ID: 2829578 • Letter: A
Question
A ball is dropped from a height of 12 feet and bounces. Suppose that each bounce is 7/8 of the height of the bounce before. Thus, after the ball hits the floor for the first time, it rises to a height of 12(7/8) = 10.5 feet, etc. (Assume g = 32ft/s2 and no air resistance.) Find an expression for the height, in feet, to which the ball rises after it hits the floor for the nth time: hn = Find an expression for the total vertical distance the ball has traveled, in feet, when it hits the floor for the first, second, third and fourth times: first time: D = second time: D = third time: D = fourth time: D = Find an expression, in closed form, for the total vertical distance the ball has traveled when it hits the floor for the nth time. Dn=Explanation / Answer
a)
after n bounces it will be 12 * (7/8)^n .
b) First TIme : 2*12*(7/8)
Second TIme : 2*12*(7/8)2
Third TIme : 2*12*(7/8)3
Fourth TIme : 2*12*(7/8)4
c) to calculate total distance travelled you can sum the geometric series sigma n = 1 to infinity 12 + 2* 12* 7/8 + 2* 12 * (7/8)^2 + 2 * 12 * (7/8)^3 + ... = 12 + 21( 1 + 7/8 + (7/8)^2 + ....)
= 12+ 21/(1-7/8) = 180 feet
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.