A corporation manufactures candles at two locations. The cost of producing x 1 u
ID: 2835667 • Letter: A
Question
A corporation manufactures candles at two locations. The cost of producing x1 units at location 1 is
and the cost of producing x2 units at location 2 is
The candles sell for $13 per unit. Find the quantity that should be produced at each location to maximize the profit
Explanation / Answer
Profit = 13 x1 - .02 x1^2 - 4 x1 -530
D Profit/dx1 = 13 - .04 x1 -4 = 0
x1 = 9 / .04 = 225
------------------------------
Profit = 13 x2 - .05 x2^2 - 4 x2 - 250
Taking the derivative again and setting = zero for a max
x2 = 9 / .05 = 180
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.