A tank is full of water. Find the work W required to pump the water out of the s
ID: 2844003 • Letter: A
Question
A tank is full of water. Find the work W required to pump the water out of the spout. Use the fact that water weighs 62.5 lb/ft3. (Use 3.14 for ?. If you enter your answer in scientific notation, round the decimal value to two decimal places. Use equivalent rounding if you do not enter your answer in scientific notation.)
W = ft-lb
Explanation / Answer
Work Done = Force x Distance
So W = (F*h)
Weight of water = 62.5 x Volume of Tank in lb.
Volume of Tank = base area of tank x h
Volume of Tank = ? x 6 x 12 x 15
So Weight of water = 62.5 x 3.14 x 6 x 15 x 12 = 211950 lb
F = mass * acceleration = 47100 x 32
So W = F x h = 211950 x 32 x 12 = 81388800 ft-lb
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.