Can someone explain this problem? I need a step by step explanation of how to ge
ID: 2844254 • Letter: C
Question
Can someone explain this problem? I need a step by step explanation of how to get the entire answer.
Explanation / Answer
Here, we know the speed at which light is rotating at teh shore.
Thus, AL = radius = 2km
Let, AP = x (we want to find the rate of change of x i.e. dx/dt )
Now, using trigonometry,
tan theta = x/2
Thus, x = 2 * tan theta
Differentiating both sides with respect ti time:
dx/dt = 2 * sec^2theta * d(theta)/dt
Now, speed of rotation = d(theta)/dt = 3 * 2pi = 6 pi rad/min
When x=4,
tan theta = 2
sec^2 theta = 1 + 4 = 5
Thus, dx/dt = 2(5)*(6pi) = 60 pi rad/min = 188.5
Thus, the speed is 188.5 km/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.