A tank originally contains 120 liters of water with 20 grams of salt in solution
ID: 2859666 • Letter: A
Question
A tank originally contains 120 liters of water with 20 grams of salt in solution. Beginning at t=0, water containing 0.6 grams of salt per liter flows into the tank at a rate of 2 liters per minute and the uniform mixture drains from the tank at a rate of 2 liters per minute. Letting t be time in minutes and Q be the amount of salt in the tank at time t measured in grams, formulate an initial value problem modeling the amount of salt in the tank at any time.
Find the solution of the initial value problem
Explanation / Answer
rate of salt inflow =0.6*2 =1.2 gm/min
rate of salt outflow =2*Q(t)/120 =Q(t)/60 gm/min
rate of change of salt =rate of saltinflow -ratte of salt outflow
dQ/dt=1.2 -Q(t)/60
Q(0)=20
dQ/dt=1.2 -Q(t)/60
dQ+Q(t)/60 dt=1.2 dt
integrating factor =e 1/60 dt
integrating factor =e1/60 t
multiiply with integrating factor on both sides
dQ e1/60 t+e1/60 t(1/60)dtQ(t)=1.2e1/60 t dt
(Q(t)e1/60 t)'==1.2e1/60 t dt
integrate on both sides
(Q(t)e1/60 t)'= 1.2e1/60 t dt
(Q(t)e1/60 t)= 60*1.2e1/60 t +C
(Q(t)e1/60 t)= 72e1/60 t +C
Q(t)= 72 +Ce-1/60 t
Q(0)=20
72 +Ce-1/60 *0=20
C=20-72
C=-52
SOLUTION IS Q(t)= 72 -52e-1/60 t
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.