A centrifuge is a machine designed for the specific purpose of subjecting materi
ID: 2860997 • Letter: A
Question
A centrifuge is a machine designed for the specific purpose of subjecting materials to a sustained centrifugal force. The actual amount of centrifugal force, F, expressed in dynes (1 gram of force=980 dynes) is given below, where S is in revolutions per minute (rpm), M is in grams, and R is in centimeters. An object revolving at the rate of 700 rpm in a circle with radius of 14 cm generates a centrifugal force that is approximately how many times that of gravity? (Round your answer to the nearest whole number.) F=f(M, S, R)=pi^2S^2MR/900Explanation / Answer
put all the given values in given formula.
F=pi^2*M*S^2*R/900
S=700 R=14 M=1 g (assume)
F=7.52*10^4 dyne
F due to gravity= Mg=980 dyne
ratio= 7.52*10^4/980=76.76
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.