A water tank is has the charge of an inverted circular cone of radius 6 feet and
ID: 2863591 • Letter: A
Question
A water tank is has the charge of an inverted circular cone of radius 6 feet and a height 12 feet. The tank is full of water. If the water level is falling at a rate of 2 ft/min, how fast is the tank losing water when the water is 8 feet deep? A beant is being towed by a rope that goes from the bean to a pulley on a dock. The pulley is 5 feet above the point on the boat where the pope is attached to the boat. The rope is being pulled in at a rate of 2 ft/sec. Find the rate at which the beat is approaching the dock when the boat is 12 feet from the dock.Explanation / Answer
4)radius r=6 ft , height h =12ft
r/h =6/12
r =(1/2)h
volume of cone V =(1/3) r2 h
V =(1/3) ((1/2)h)2h
V =(1/12)h3
differentiate with respect to time t
dV/dt =(1/12)3h2(dh/dt)
dV/dt =(1/4)h2(dh/dt)
water level falling at rate of 2ft/min when water is 8 feet deep =>h =8 ,dh/dt =-2
dV/dt =(1/4)82(-2)
dV/dt =-32
tank is losing water at rate of 32 =100.53 cubic feet /min
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.