Show your work and explain your work. Simplify the answers. All calculator value
ID: 2870499 • Letter: S
Question
Show your work and explain your work. Simplify the answers. All calculator values MUST be preceded by a true, exact values (for example, you can use 1.41 as an approximation of root 2,ONLY after root 2 have been used in the previous step). Use separate paper for the solutions. 1. A spotlight on the ground shines on a wall 12m away. If a man 2 m tall walks from the spotlight toward the building at a speed of 1.6m/s, how fast is the length of his shadow on the building decreasing when he is 4m from the building?Explanation / Answer
Let y = length of shadow on the building
We can form similar triangles here so that we have,
y/2 = 12/x, where x = distance of man from the spotlight
or y = 2(12)/x
y = 24/x
taking the derivative of y with respect to time t:
dy/dt = - 24(dx/dt)/x^2
From the given conditions of the problem, dx/dt = 1.6 m/s and
x = 12m - 4m = 8m.
Therefore,
dy/dt = -24(1.6 m/s)/(8 m)^2
dy/dt = -0.6 m/s answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.