A tank is full of water. Find the work W required to pump the water out of the s
ID: 2875692 • Letter: A
Question
A tank is full of water. Find the work W required to pump the water out of the spout. (Use 9.8 for g.) a = 3 b = 3 c = 8 d =2 A layer of water Delta x m thick which lies x m above the bottom of the tank will be rectangular with length 8 m. Using similar triangles, we can see that it will have width The mass of the layer of water is approximately equal to its density (1000 kg/m^3) times its approximate volume. The force required to lift this layer is given by the following. (Use 9.8 for g.) To be lifted to the top of the pump's piping, the layer must be lifted a distance equal toExplanation / Answer
to be lifted to the top of the pumps's piping , the layer must be lifted a distance equal to (5-x)
since (3-x)m to the top of the tank and 2 m to the top of the spout.
so total distance is (3-x)+2 = (5-x)
ans: 5-x
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.