A shoe company will make a new type of shoe. The fixed cost for the production w
ID: 2877131 • Letter: A
Question
A shoe company will make a new type of shoe. The fixed cost for the production will be $14,000. The variable cost will be $28 per pair of shoes. The shoes will sell for $98 for each pair. What is the profit it 600 pairs are sold? Midtown Delivery Service delivers packages which cost per package to deliver. The fixed cost to run the delivery truck is per day. If the company charges per package, how many packages must be delivered daily to break even? The delay of 330 mg of on isotope is given by A(t) = 336e^0.0t where t is time In years. Find the amount left after 88 years. Explain how the graph ot y = 2^-3 + 3 can be obtained from the graph of y = 2*. Find f (x) at the given value of x. Use the limit definition of the first derivative. Show computation inExplanation / Answer
Total Profit on selling 600 pairs = the amount earned after selling 600 pair of shoes - the fixed cost - the total variable cost
total variable cost = variable cost per pair * number of pairs = 28*600 = $ 16800
the fixed cost = $ 14,000
money earned on selling 600 pairs = 98*600 = $ 58800
= > total profit = 58800 - 14000 - 16800 = $ 28000
hence the profit is = $ 28000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.