The controller (money manager) for a small company puts some money in a bank acc
ID: 2878559 • Letter: T
Question
The controller (money manager) for a small company puts some money in a bank account paying 5% per year. He uses some additional money, amounting to 1/3 the amount placed in the bank, to buy bonds paying 6% per year. With the balance of the funds, he buys a 10% certificate of deposit. The first year the investments bring a return of $734. If the total of the investments is $10,000 how much is invested at each rate?
The amount in the bank account is $........., the amount in the bonds is $......, and the amount in the certificate of deposit is $ ............
Explanation / Answer
given total of the investments is $10,000
let amount put is bank account =x
he uses some additional money, amounting to 1/3 the amount placed in the bank, to buy bonds paying 6% per year
=>amount used to buy bond = (x/3)
balance of the funds=10000-x-(x/3)
The first year the investments bring a return of $734
=>(5/100)x+ (6/100)(x/3) +(10/100)(10000-x-(x/3)) =734
=>5x+ 6(x/3) +10(10000-x-(x/3)) =73400
=>5x+ (6x/3) +100000-10x-(10x/3) =73400
=> 100000-5x-(4x/3) =73400
=> (19x/3) =26600
=>x=4200
amount put is bank account =4200 $
amount in the bonds =(1/3)*4200= 1400$
amount in the certificate of deposit=10000-4200-1400 =4400 $
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.