Your automobile assembly plant has a Cobb-Douglas production function given by q
ID: 2881611 • Letter: Y
Question
Your automobile assembly plant has a Cobb-Douglas production function given by
q = x0.4y0.6
where q is the number of automobiles it produces per year, x is the number of employees, and y is the daily operating budget (in dollars). Annual operating costs amount to an average of $25,000 per employee plus the operating budget of $365y. Assume that you wish to produce 4,000 automobiles per year at a minimum cost. How many employees should you hire? HINT [See Example 5.] (Round your answer to the nearest employee.)
x = __________ employees
This is all the information that was given in the question.
Explanation / Answer
Ans) These are the important equations:
(1) q = 0.4x0.6y
(2) r = 25000x + 365y (r is the annual operating costs)
Since q is given (q=4000), we can express y in terms of x:
4000 = 0.4x0.6y
y = 4000/[(0.4x)(0.6)]
y = 50000/3x ----> we substitute this to equation 2
r = 25000x + 365(50000/3x)
r = 25000x + 6083333.33x^-1
r should be minimized. In calculus, we differentiate this and equate to zero. Then we can determine x, which is the number of employees.
dr/dx = 25000 - 6083333.33x^-2 = 0
6083333.33/x^2 = 25000
25000x^2 = 6083333.33
x^2 = 243.33
x = 15.59
x=16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.