A division of Chapman Corporation manufactures a pager. The weekly fixed cost fo
ID: 2882100 • Letter: A
Question
A division of Chapman Corporation manufactures a pager. The weekly fixed cost for the division is $17,000, and the variable cost for producing x pagers/week in dollars is represented by the function V(x).
The company realizes a revenue in dollars from the sale of x pagers/week represented by the function R(x).
(a) Find the total cost function C.
C(x) =
(b) Find the total profit function P.
P(x) =
(c) What is the profit for the company if 1,900 units are produced and sold each week?
$
Explanation / Answer
A. find the total cost function:
Total Cost + fixed cost + variable cost = $17,000 + 0.000001x3-0.01x2 +50x
B. find the total profit function
Profit = Revenue - Total Cost + R(x) - V(x)
= -17,000 + (-0.02x2+150x) - (0.000001x3-0.01x2+50x)
= - 0.000001x3 - 0.01x2 + 100x - 17,000
C. profit for the company if 1900 units are produced and sold each week
= - 0.000001(1900)3 - 0.01(1900)2 + 100(1900) - 17,000
= -6859 - 36100 + 190000 - 17000
= $130,041
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.