A consultant serves 200 clients per month, on average, charging $ 300 for each h
ID: 2884944 • Letter: A
Question
A consultant serves 200 clients per month, on average, charging $ 300 for each hour or fraction used to solve their clients' problems. He has observed that for every $ 20 that increases to the collection per hour or fraction, the monthly number of clients decreases by 1. To pay each client, he spends $ 50. Assume that the consultant uses one hour for each client. a.) Determine the amount you charge per hour, if in a month you got 127 clients. b.) Determine the number of customers you could have if you charge $ 2,280 per hour. c.) Describe the behavior of the consultant's utilities according to the hourly rate.
Explanation / Answer
a) 73 clients short of 200. Thus, these clients were charged
300+ 20*73 = 1760 dollars / hr
b) 300+ 20*X = 2280
Or, X = 1980/20= 99
Thus, 99 clients less than 200, i.e, about 101 clients he had.
C) consultant charged more as the number of clients reduced.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.