11. 0/1.66 pointsI Previous Answers My Notes Ask Your Teacher 3 Based upon marke
ID: 2886207 • Letter: 1
Question
11. 0/1.66 pointsI Previous Answers My Notes Ask Your Teacher 3 Based upon market research, the Hawthorne Company has determined that consumers are willing to purchase 118 units of their portable media player each week when the price is set at $169.20 per unit. At a unit price of $36.00, consumers are willing to buy 340 units per week. (a) Determine the weekly demand equation for this product, assuming price, p, and quantity, x, are linearly related. (b) Determine the weekly revenue function R(x) (c) Determine the number of units consumers will demand weekly when the price is $137.40 per portable media player. units (d) Determine the number of units consumers will demand weekly when the revenue is maximized units (e) Determine the price of each unit when the revenue is maximized dollars Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
a)
Identify two point (x,p) as (118, 169.20) and (340, 36)
m=slope = (36 -169.20)/(340 -118) = -0.6
Equation is
p -36 = -0.6(x-340)
p = -0.6x +240
b)
R=x*p
= -0.6x²+240x
c)
Sunstitute p = 137.40 in p = -0.6x +240
137.40= -0.6x +240
x = (137.40-240)/(-0.6)
x= 171 units
d)
R= -0.6x²+240x
R' = -1.2x +240
Set R' =0
-1.2x +240 =0
1.2x = 240
x = 240/1.2
x =200 units
e)
Sunstitute x =200 in p = -0.6x +240
p = -0.6(200) +240
=$ 120
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.