15. 0/1 points I Pravious Answers WaneFMAC7 12.2.054 My Notes Ask Your Teacher T
ID: 2888888 • Letter: 1
Question
15. 0/1 points I Pravious Answers WaneFMAC7 12.2.054 My Notes Ask Your Teacher The number of cell phone subscribers in a country in the years 2000-2005 was projected to follow the equation N) 3 70 million subscribers in year t (t = 0 represents January 2000). The average annual revenue per cell phone user was $350 in 2000. If we assume that due to competition the revenue per cell phone user decreases continuously at an annual rate of 20%, we can model the annual revenue as R(e) 350(39t70)e-0.2t million dollars. (a) Determine when to the nearest 0.1 year the revenue was projected to peak. 38 x yr (b) Determine the revenue, to the nearest $1 million, at that time. million Need Help? IL-Read" Ewen Submit Answer , Save Progress Pracice Another Version ProgressExplanation / Answer
R(t)=350(39t +70 )e-0.2t
a . R '(t) = 13650e-0.2t-70e-0.2t(39t+70)
R '(t)=0
13650 -70(39t +70)=0
t=3.2
b R(3.2)=350(39(3.2)+70)e-0.2(3.2)
=$35951
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.