A surface ship is moving in a straight line (horizontally) at 13 km/hr At the sa
ID: 2892195 • Letter: A
Question
A surface ship is moving in a straight line (horizontally) at 13 km/hr At the same time, an enemy submarine maintains a position directly below the ship while diving at an angle that is 40 degree below the horizontal. How fast is the submarine's altitude decreasing? Find the related rates equation. Choose the correct answer below. A. dy/dt = 1/tan(40 degree) B. dy/dt = 1/sin(40 degree) dx/dt C. dy/dt = sin(40 degree) dx/dt D. dy/dt = tan(40 degree) dx/dt E. dy/dt = cos (40 degree) dx/dt F. dy/dt = 1/cos (40 degree) dx/xt The altitude of the submarine is decreasing at a rate of about (Do not round until the final answer. Then round to two decimal places as needed)Explanation / Answer
let distance travelled by ship = x , altitude of submarine = y
given dx/dt =13 km/hr
tan40o=y/x
=>y =tan40o x
differentiate with respect to t
=>dy/dt =tan40o dx/dt....................................optionD
dy/dt =tan40o *13
dy/dt =10.91 km/hr
the altitude of the submarine is decreasing at rate of about 10.91 km/hr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.