The life-time of a tire is known to be normally distributed with the mean 60,000
ID: 2892484 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
This is a question of testing of hypothesis at 5% significance level.
a) Set up hypotheses as:
H0: mu = Mean life of new tyres = 60000
Ha: Mu >60000
(Right tailed test)
b) Population std dev = sigma = 150
Sample mean x bar = 60075
Sample size n = 25
Hence Std error of sample = sigma/rtn = 150/5
= 30
Since sample size <30, we can use t test though we know sigma
t = Test statistic = (x bar-mu)/STd error = 75/30 = 2.5
df = 25-1 =24
p value = 0.009827
p < 0.05 our significant level
Hence we can reject null hypothesis
Conclusion:
Accept the claim that life of mean tyres exceed 60000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.