6. A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 50 m above the
ID: 2893574 • Letter: 6
Question
6. A stone is dropped from the upper observation deck of a tower, 50 m above the ground. (Assume g = 9.8 m/s2.) (a) Find the distance (in meters) of the stone above ground level at time t. h(t) = (b) How long does it take the stone to reach the ground? (Round your answer to two decimal places.) s (c) With what velocity does it strike the ground? (Round your answer to one decimal place.) m/s (d) If the stone is thrown downward with a speed of 7 m/s, how long does it take to reach the ground? (Round your answer to two decimal places.)
Explanation / Answer
h = 50 m
a = g = 9.81 m/sec^2
Vi = 0
distance traveled in time t, will be:
H = Vi*t + 0.5*g*t^2
H = 0*t + 0.5*9.81*t^2
distance from ground will be
h(t) = 50 - H
h(t) = 50 - 4.905*t^2
B.
50 = 0*t + 0.5*9.81*t^2
t = sqrt (2*50/9.81) = 3.19 sec
t = 3.19 sec
C.
Vf^2 = Vi^2 + 2*a*H
Vf = sqrt (0^2 + 2*9.81*50) = 31.32 m/sec
Vf = 31.32 m/sec
D.
Vi = 7 m/sec
H = Vi*t + 0.5*g*t^2
50 = 7*t + 0.5*9.81*t^2
4.905*t^2 + 7*t - 50 = 0
Solving above quadratic equation:
t = 2.56 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.