13) Suppose a construction worker drops a bolt from a scaffold high above a work
ID: 2895469 • Letter: 1
Question
13) Suppose a construction worker drops a bolt from a scaffold high above a work site. The distance it falls in t seconds is given by s()-81 64, where s(t) is in feet. Assuming that air resistance is negligible, find: (don't forget to use correct notation and label your units!) a) how far the bolt falls in 2 seconds. b) how fast the bolt is traveling 2 seconds after being dropped. c) the bolt's acceleration after it has been falling for 2 seconds. d) how far the bolt has traveled when its velocity measures 112 feet/sec.Explanation / Answer
s = 8t^2 + 64t
a) in 2 secs :
s = 8(2)^2 + 64(2)
s = 8(4) + 128
s = 160
So, it falls 160 ft in 2 seconds
------------------------------------------------------------------
b)
s(t) = 8t^2 + 64t
Deriving, we get velocity :
v(t) = 16t + 64
Now, plug in t = 2 :
v(2) = 16(2) + 64
= 96 ft/sec
------------------------------------------------------------------
c)
a(t) = derivative of v(t)
a(t) = 16
So, acc is 16 ft/sec^2
------------------------------------------------------------------
d) First lets find the time when v = 112 ft/sec
112 = 16t + 64
t = 3
Now, find s(3)....
s = 8t^2 + 64t
s(3) = 8(3)^2 + 64(3)
= 264 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.