A sound wave with intensity 1.7×10 3 W/m2 is perceived to be modestly loud. Your
ID: 2895638 • Letter: A
Question
A sound wave with intensity 1.7×103 W/m2 is perceived to be modestly loud. Your eardrum is 6.4 mm in diameter.
Part A
How much energy will be transferred to your eardrum while listening to this sound for 1.0 min?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2.8J
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
A sound wave with intensity 1.7×103 W/m2 is perceived to be modestly loud. Your eardrum is 6.4 mm in diameter.
Part A
How much energy will be transferred to your eardrum while listening to this sound for 1.0 min?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
E =2.8J
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 6 attempts remaining
Explanation / Answer
energy = intensity * area * time
E = 1.7e-3W/m² * (/4)(0.0064m)² * 60s = 3.28e-6 J = 3.28 µJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.