Shannon Inc., which produces a single product, has prepared the following standa
ID: 2900645 • Letter: S
Question
Shannon Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials ( 8 pounds at $2.50 per pound) $20.00 Direct labor ( 3 hours at $12.00 per hour) $36.00 During the month of April, the company manufactures 230 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used ( 1,900 pounds) $4,940.00 Direct labor ( 700 hours) $8,120.00 Instructions: (For "Item", insert "SP" for Standard Price, "SQ" for Standard Quantity, "AP" for Actual Price, "AQ" for Actual Quantity, "AH" for Actual Hours, "AR" for Actual Rate, "SH" for Standard Hours, and "SR" for Standard Rate.) (1) Compute the total materials variance. ( Item Shannon Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials ( 8 pounds at $2.50 per pound) $20.00 Direct labor ( 3 hours at $12.00 per hour) $36.00 During the month of April, the company manufactures 230 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used ( 1,900 pounds) $4,940.00 Direct labor ( 700 hours) $8,120.00 Instructions: (For "Item", insert "SP" for Standard Price, "SQ" for Standard Quantity, "AP" for Actual Price, "AQ" for Actual Quantity, "AH" for Actual Hours, "AR" for Actual Rate, "SH" for Standard Hours, and "SR" for Standard Rate.) (1) Compute the total materials variance. ( ItemExplanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Total Material Cost Variance = Actual Material Cost - Standard Material Cost = 4940 - 230*20 = 340 (U)
Direct Material Price Variance = Actual Quantity *(Actual Rate - Standard Rate) = 1900*(4940/1900 - 2.50) = 190 (U)
Direct Material Quantity Variance = Standard Rate*(Actual Quantity - Standard Quantity) = 2.50*(1900 - 230*8) = 150 (U)
Total Labor Cost Variance = Actual Labor Cost - Standard Labor Cost = 8120 - 230*36 = 160 (F)
Labor Price Variance = Actual Hours *(Actual Rate - Standard Rate) = 700*(8120/700 - 12) = 280 (F)
Labor Quantity Variance = Standard Rate*(Actual Hours - Standard Hours) = 12*(700 - 230*3) = 120 (U)
Notes:
F indicates favorable variance.
U indicates unfavorable variance
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.